Ki volt Kájoni János
Hogy ki volt Kájoni János, és hogy mit jelent ha valaki polihisztor, megtudhatták Szentegyházán, a Tamási Áron Általános Iskola tanulói. 2020 március 9-én az iskolához látogatott a Kájoni Workshop Karaván, Kádár Kincső pedagógus személyében, aki egy nagyon újszerű, érthető, könnyen tanulható, sok-sok izgalmat, élményt jelentő foglalkozást hozott el.
A foglalkozás során, mint egy történelem órán, megelevenedett Kájoni János alakja, egy kisfilm és sok szemléltető kép, amelyek fokozták bennünk a csodálkozást, hogy milyen sokoldalú lehet egy ember és mennyi tudást birtokolhat és állíthat az emberiség szolgálatába. E rendkivüli történelem órán nem csak az eszünkbe de a szívünkbe is zártuk Kájoni alakját.
A foglalkozás második felében, az ügyes kezek varázsoltak egy cipős doboz belsejéből egy valóságos nyomdát : Ferences barátokkal, betűkkel, könnyvekkel, nyomdával együtt, amellyel Kájoni somlyói nyomdáját idéztük meg.
A program a KALOT szervezésében, a Hargita Megyei Kulturális Központ által meghirdetett Kájoni 390 emlékévéhez kapcsolódva, a Betlehen Gábor Alapkezelő ZRT. A szomszédos országokban működő civil és egyházi szervezetek gyermekbarát tevékenységének támogatásával valósult meg.
Ezúton is köszönjük a feledhetetlen tevékenységet!
Szünetel a tanítás!
Szerdától, március 11-től március 22-ig intézményeinkben (Hófehérke Óvoda és Napköziotthon, Tamási Áron Általános Iskola, Gábor Áron Szakközépiskola) szünetel a tanítás.
Tankó Csilla igazgató
Iskola történet
Iskola - történet
A földrajzi fekvéséből eredő viszonylagos elszigeteltség határozta meg a városka iskolahálózatának a kifejlesztését. A "Gábor Áron" Iskolaközpont tanulói többségükben a Kishomoród menti településekből származnak.
Az 1948-49-es tanévtől kezdte meg működését egy ipari szakiskola Szentegyházasfaluban. Elég mostoha körülmények közepette, az 1948-56-os időszakban ez az iskola mintegy 600 szakmunkást nevelt.
Az elméleti líceumi oktatás Szentkeresztbányán az 1957/58-as tanévben alakult meg - egy 42-es létszámú osztály volt a kezdet. Az 1959-60-as tanévben a líceum leköltözött a szentkeresztbányai, akkor épült általános iskola épületébe. A mai "Gábor Áron" Ipari Iskolaközpont az elméleti líceumot szakmai és erkölcsi elődjének tekinti.
A szaklíceumi oktatás az 1972/73-as tanévtől kezdődik, eleinte együtt az elméleti líceummal, egy 36-os létszámú osztállyal.Ez a generáció és az őket követők öt évet végeznek, az utána következők már négy évet. Az 1971/72. tanévtől beindul a szakiskolai képzés öntő, lakatos, esztergályos, villanyszerelő szakmában.
Köszöntő
Kedves Látogató!
Üdvözlünk a szentegyházi Hófehérke Óvoda és Napközi Otthon, a Tamási Áron Általános Iskola és a Gábor Áron Szakközépiskola közös honlapján.
Sok kis kő együtt iskolát emel…
Nagyot alkotni csak összefogva, közösen lehet! Ezért nagyon fontos olyan hellyé tenni az iskolát, ahová a tanuló és a tanár nap mint nap szívesen jön, ahol öröm együtt munkálkodni, közösen leküzdeni a nehézségeket, és együtt átélni a siker felemelő érzését.
Célunk, hogy a társadalom számára hasznos, pozitív gondolkodással bíró embereket neveljünk, akik tanulmányaik befejezése után képesek lesznek önállóan eligazodni a társadalom állandó változásaiban.
Meggyőződésünk, hogy az iskola mindenkor értékteremtő és kultúrateremtő intézmény, nem csupán szolgáltató központ. Elődeinktől kapott örökségünket féltve őrizzük. Örökös célkitűzéseink közé tartozik a szülőkkel való szoros kapcsolattartás, történelmünk és hagyományaink megismertetése és őrzése.
Arra törekszünk, hogy Tamási Áron népi író és Gábor Áron ágyúöntő székely ezermester sorsát példaképnek tekintsék diákjaink, ezáltal erősítve szívükben a szülőföld iránti szeretetet.
Tankó Csilla igazgató